EdTech ("education" and "technology") – Каква е една от истините зад тази образователна концепция?
Катрин Лекюйе е доктор на науките в областта на образованието и психологията. Изследовател, консултант и лектор, тя намира време да стигне и до широката аудитория, като автор на книги в тези области. Развенчаването на псевдонаучни митове, свързани с процеса на ученето и работата при децата и възрастните е една от каузите, на които се е посветила в последната си книга, излязла от печат през 2020 г. – „Екраните, които поглъщат децата ни“.
Посланието на книгата е, че няма как децата да се справят с дигиталния свят, ако не опознаят реалния. Но, докато ни води по пътя на утвърждаването му, Катрин Лекюйе развенчава доста псевдонаучни митове, наложени основно поради корпоративни интереси, нанесли и продължаващи да нанасят сериозни щети на всяко следващо поколение.
Един от митовете, които Катрин Лекюйе развенчава с голяма страст и не по-малко доказателства, е величаенето на т.нар. „мултитаскинг“. Мултитаскингът беше издигнат в култ през последните десетилетия, като резултат от желанието на работодателите да имат по-малко, но по-ефективни служители. Да си способен да изпълняваш много задачи едновременно се счита за предимство при кандидатстване за работа и често е поставяно като изискване за определени позиции. Счита се, че мултитаскингът е пряко свързан с дигиталните умения, защото те значително го улесняват. Има даже поколение, което се нарича „дигитално по рождение“ и това е поколението, родено след 1984 г. Счита се, че тъкмо това е поколението, способно на най-ефективен мултитаскинг.
Още през 2007 г. обаче компанията Basex Group, предлагаща проучвания в областта на бизнеса, установява, че за същата година загубите на американската икономика от мултитаскинга възлизат на $650 млрд. и се изразяват в намаляване на производителността. Няма и никакви научни или педагогически доказателства, че поколенията след 1984 г. има някакви специални и по-високи възможности за концентрация и способност за изпълнение на много задачи едновременно.
И като става дума за митове, един от най-големите в образованите през последното десетилетие е този за ефективността на дигиталното образование, на т.нар. e-learning, e-textbooks и т.н.
Електронните учебници например възникнаха преди около 10 г. като маркетингов продукт, целящ по-добра пазарна реализация на други издателски продукти. (Това се случи и в България както в целия свят.) Според Катрин Лекюйе ефективността от такъв вид обучение, съответно използване на подобни продукти, снижава, а не подпомага ефективността на образователния процес.
От каква мотивация имат нужда децата?
Електронният продукт е част от външната мотивация при обучение. Не случайно това е посочвано и като едно от основните му предимства от тези, които го предлагат. Външната мотивация, според авторката е вид „външно бомбардиране“ на вниманието. То възпитава навици чрез външни стимули. Резултатът според психолозите е, че децата не искат да учат от само себе си, а импулсът за това винаги трябва да дойде отвън. Резултатът от този тип поведение е, че обществото получава възрастни, които действат само в свой интерес, търсят удовлетворение на основните си инстинкти и всичко , което правят, го правят само, защото трябва.
Изграждането на вътрешна мотивация е свързано с удоволствието от извършване на дадена дейност гладко и безпроблемно. То предполага още осъзнаване на отговорности, удоволствие от научаването на нови неща и постигане на личностно развитие, което отново не изключва егоизма, но все пак е градивно.
Ако не се беше случила пандемията, сигурно малцина щяха да се усъмнят в ефективността на EdTech. За съжаление животът го демонстрира по един брутален начин, с нещо като удар с чук по главата. Онлайн образованието се оказа пълен провал, неграмотността се задълбочи, а т. нар. електронни продукти изобщо не подобриха положението. EdTech solutions са образователни решения само според името си, пише Лекюйе. Няма никакви доказателства, че са полезни.
Днес средният тийнейджър прекарва повече от половината си „будно“ състояние пред екран и нещата се влошават все повече, а засегнатата възрастова категория бързо се снижава. Американската педиатрична асоциация в препоръките си забранява децата под 2 г. да се излагат на каквато и да е въздействие на екран, а за да го прави, за съжаление има защо.
Още преди пандемията, през 2019 г. група от 200 университетски преподаватели излиза с резултати от анализ на 54 самостоятелни научни изследвания, със следния извод:
Печатните издания остават предпочитано средство за четене по отношение на по-дълги единични текстове, особено когато четенето изисква задържане на вниманието и по-задълбочено разбиране. Печатното издание най-пълноценно подкрепя дълги информационни текстове, а четенето на дълги текстове е неоценимо средство за редица познавателни достижения като концентрацията, изграждането на речеви запаси и запаметяването.
Никой не може да отрече, че онлайн комуникацията все пак е светлина в тунела, когато няма друг начин. Но не трябва да се заблуждаваме, че такъв вид обучение може да се провежда подобно на присъственото, използвайки същите механизми, материали и подходи.
Ето какво съветват учените, когато дистанционното обучение е неизбежно:
-
Да се ограничи максимално времето, прекарвано пред екрана на устройството. Компютърът или таблетът да се използват само за целите на комуникацията, сътрудничеството, проучване с образователна цел.
-
Да се максимализира офлайн и практическото обучение, дори когато учениците са вкъщи. Това може да стане с насърчаване на дейности като прочитане на дадена книга, писане на текст на ръка, изкуство, движение, игра навън, практически математически проекти и изследване на природата на живо. По време на онлайн обучението училищата следва да намерят начини да подпомогнат семействата с книги и други учебни материали, подходящи за целта.
-
Да се избягват електронните платформи и компютърните „образователни игри“
-
Да се разчита повече на учителитеДа се инвестира в учителите, а не в технологични устройства, още повече, когато става въпрос за държавни средства.
Информация: https://obrazovaniebg.eu